خواص بهترین گیاهان دارویی – انواع گیاهان دارویی

خواص بهترین گیاهان دارویی

در این مقاله قصد داریم شما را با خواص بهترین گیاهان دارویی و انواع گیاهان دارویی بیشتر آشنا کنیم

گیاه درمانی (Phyto Therapy) را میتوان گفت  در سال های آغازین خلقت بشری آن روزها که آدمی محکوم نیروی طبیعت بود جانورانی او را می دریدند ؛ بلاهای آسمانی و زمینی که فرصت حیات به او نمی دادند و آن هنگام که مشقت فراوانی در تهیه و ساخت ابزار شکار ، جان پناه و تمامی وسایل آسایش متحمل می شد و نیاز تغذیه ای او را تا سرحد مرگ می کشاند و از پای می انداخت.

درمان بسیاری از بیماری ها با استفاده از گیاهان دارویی به چند مورد اهمیت دارد:

  1. گیاهان دارویی با سیستم گوارشی فرد سازگار باشند
  2. خواص بهترین گیاهان دارویی در درمان بیماری ها
  3. انواع گیاهان دارویی جهت درمان بیماری

تنها و تنها گیاهان (Herbs) بودند که چون مادرانی دلسوز، شیره جانشان ، آن عصاره ای را که از حقیقت آفرینش داشتند را نثار بدن فرسوده بشر آن دوران می کردند. چگونه می توان در این هزاره نوین به فکر آن یاران قدیمی نبود. آن ها که روزی ما را شفای جسم و تن بودند و دوای دردهای آتش زا. چقدر غفلت از آن همه گوهر. باید روبروی گیاهان بیدار شد و کمی تیزبین بود، ، با سبزی شان سبز شویم و از زردی شان درس بیاموزیم و طعم شفا بخششان را به یاد داشته باشیم. گیاهی که درمان می کند چه سخن ها با شما دارد.خواص بهترین گیاهان دارویی - انواع گیاهان دارویی

خواص بهترین گیاهان دارویی ( گیاه درمانی )

باید سزاوار گیاهان بود، خاک و باد ؛ آفتاب بود و با این باور که تاریخچه “گیاه درمانی (Phyto Therapy)” با حضور بشر آغاز شد و تا او جاودانه زیست می کند ادامه خواهد داشت. آن چه گیاه درمانی را از شیوه های دیگر متمایز می کند این است که کهنسال ترین و باستانی ترین درمان از دیدگاه چرخه کل نگر پزشکی گیاه درمانی است.

در گذشته های بسیار دور برخی افراد گیاهان را درک کردند، بر درک دانش گیاه درمانی ممارست زیاد انجام دادند تا از اسرار شفابخش گیاهان پرده برداشتند و گاه برای آزمودن علم خود بیماران بسیاری را پذیرفتند.

نخستین جرقه از شعله گیاه درمانی چه زمانی بوجود آمد

نخستین جرقه از شعله گیاه درمانی (Phyto Therapy) هنگامی پدیدار شد که اولین بیمار با معجونی از داروی گیاهی شفا یافت و صفحه آغازین علم پزشکی ورق خورد و از آن پس آگاهان به گیاه درمانی (Phyto Therapy) را استاد طبیب نامیدند و اینجا بود که گیاه درمانی مسیر خود را آغاز کرد و تا کنون ادامه داشته است.

بقراط پدر طب یونان نخستین فردی است که به دانش درمان بیماران (طب) جنبه علمی داد . شیوه او در استفاده بهینه از گیاهان دارویی و تعیین خاصیت درمانی و ارتباط آنها با بیماری ، بی نظیر بود . او با شناخت مزاج ها و اخلاط چهارگانه تشکیل دهنده بدن انسان در تجویز نوع داروی گیاهی استفاده می کرد و از طبقه بندی و خاصیت گیاهان دارویی سود می جست.

اسامی طبیب هایی که با گیاهان دارویی بیماری ها را درمان میکردند

نوابغ و خردمندان قدیم علم طب که هریک گنجینه ای پر بها بودند، علاوه بر تسلط بر گیاهان دارویی، در قلمرو خاص پزشکی تخصص داشتند.
از اطبای تاثیر گذار آن زمان میتوان به افراد زیر اشاره کرد:

  • جالینوس مسلط بر دانش کالبد شناسی، طب تجربی و تشریح جانوران زنده
  • ارسطو پیشروی علم زیست شناسی ، علوم طبیعی، تشریح مقایسه ای و جنین شناسی
  • بقراط ماهر در زمینه تجویز داروهای گیاهی و شناسایی نوع بیماری
  • محمد بن زکریای رازی   یکی از معروفترین اساتید در زمینه پزشکی بالینی ، داروشناسی و فرایندهای شیمیایی و آزمایشگاهی بوده است و در آخر فریاد تحسین علم طب را برای دانشمند شهیر ایرانی، ابوعلی سینا در گوش های انسانی شنید که در تاریخ ثبت شده است.
  • ابن سینا علاوه بر مهارت وافر به گیاه درمانی به تمام علوم پزشکی اشراف داشت و مهارت او را می توان در کتاب معروف او با نام کتاب قانون سنجید ، این کتاب حدود پانصد سال در بزرگترین دانشکده های پزشکی تدریس می شد . در واقع کتاب قانون ، قانون پزشکی آن زمان بود.

انواع گیاهان دارویی

بعد از این دانشمندان، پس از مدتی قلمرویی نوین از پزشکی به نام “طب نوی بقراطی” با انجام مطالعات گسترده در مورد علم مزاج ها پدید آمد و کتبی تحت عنوان مزاج شناسی (propetology) به عنوان شاخه ای جدید از علم پزشکی منتشر شدند و گیاه درمانی و مزاج شناسی و دانش طب طبیعی در برابر طب رسمی و رایج قد علم کرد.

استفاده از گیاهان دارویی به عنوان دمنوش:

شرکت مانترا با استفاده از گیاهان دارویی در تولید محصولات خود توانسته است یکی از برترین شرکت ها در زمینه تولید دمنوش های صد در صد گیاهی و ارگانیک در سرار سر کشور و سطح بین الملل را به خود اختصاص دهد.

۱۳۹۸-۱۰-۲ ۲۳:۴۷:۴۸ +۰۳:۳۰۱۳۹۶-۰۷-۱۲|

در باره نویسنده :

ارسال
جهت دریافت مشاوره رایگان و خواص محصولات